نرم افزار مانیتورینگ Solarwinds سولارویندز

سولار

نرم افزار Solarwinds

نرم افزار مانیتورینگ Solarwinds سولارویندز

نرم افزار Solarwinds یکی از بهترین نرم افزار های مانیتورینگ شبکه است. بهتر است اول در مورد مانیتورینگ صحبت کنیم

فهرست عناوین

 1. مانیتورینگ شبکه چیست ؟
 2. معرفی محصول SolarWinds
 3. ویژگی های لایسنس مانیتورینگ SolarWinds
 4. مزایای استفاده از لایسنس Solarwinds
نرم افزار مانیتورینگ Solarwinds سولارویندز

نرم افزار مانیتورینگ Solarwinds سولارویندز

مانیتورینگ شبکه چیست ؟

به طور کلی مهار دسترسی های غیرمجاز کاری متداول در شبکه می باشد . به بیان دیگر یک صورت از فعالیتهای مانیتورینگ در شبکه های کامپیوتری پایش دیتاهای شبکه ( نرم افزار مانیتورینگ Solarwinds سولارویندز)  جهت شناسایی نفوذ و جلوگیری از انجام اقدامات مخرب است.

بعد دیگر فعالیت های مانیتورینگ ، پایش سیستم ها موجود در شبکه جهت تشخیص هرگونه خرابی به وجد آمده در شبکه که ناشی از نقص در سرورها، سرویس ها و یا قطع اتصالات است.

معرفی محصول SolarWinds

شرکت SolarWinds یکی از بزرگترین تولید کنندگان نرم­ افزارهای مدیریتی ( نرم افزار مانیتورینگ Solarwinds سولارویندز)  در حوزه فناوری اطلاعات می­باشد. این شرکت که درسال ۱۹۹۹ میلادی تاسیس شده است دارای مشتریان بسیاری دربیش از ۱۷۰ کشور جهان میباشد.  این محصولات که از معروف ترین محصولات مدیریت و مانیتورینگ شبکه محسوب می گردند شامل مدیریت سرورها و برنامه های کاربردی، مدیریت شبکه، امنیت و لاگ ها، مدیریت سیستم های ذخیره سازی و ساختار مجازی و همینطور مدیریت پهنای باند و کنترل ایستگاه های کاری از راه دور می­باشند:

 • * نرم­ افزار مانیتورینگ عملکرد شبکه (Orion Network Performance Monitor یا NPM)
 • * نرم­ افزار مدیریت پیکربندی شبکه (Orion Network Configuration Manager یا NCM)
 • * نرم­ افزار مانیتورینگ برنامه­ های کاربردی و سرور Application Performance Monitor یا APM و در نسخه جدیدتر SAM
 • * نرم­ افزار آنالیز کننده ترافیک جریان شبکه (Orion Netflow Traffic Analyzer یا NTA)
 • * نرم­ افزار ردیاب دستگاه کاربر (User Device Tracker یا UDT)
 • * نرم­ افزار مدیریت لاگ و رویدادها (SolarWinds Log & Event Manager)
 • * نرم­ افزار مدیریت فضای ذخیره­ سازی (SolarWinds Storage Manager)

 

 1. Solarwinds APM

APM یا Application Performance Monitor این امکان را به کاربر میدهد تا مدیریت عملکرد سرورهای مجازی، سرورهای فیزیکی، نرم افزارهای سازمانی مدیریت و کنترل داشته باشد. راه اندازی این نرم افزار ساده بوده بطوری که بعد از نصب آن، Device ها را به طور خودکار شناسایی کرده و گزارشات آنرا دریافت میکند.

 1. Solarwinds Orion NPM

این محصول Solarwinds با نام Orion نیز شناخته میشود. این نرم افزار در مقایسه با محصولات مشابه سایر شرکت ها به آسانی نصب و راه اندازی میشود. تنها با راه اندازی این نرم افزار میتوانید از بروز قطعی ها در شبکه مطلع شوید و پیش از آنکه سیل عظیم تماس ها به سمت شما روان شود اقدام به برطرف نمودن قطعی نمایید. این محصول همچنین میتواند گزارش کلی از سیستم از قبیل میزان RAM و CPU مصرف شده، درصد استفاده شده از Volume ها را در کنسول خود نشان دهد. پس میتوان گفت با نصب این نرم افزار بسیاری از نیاز های مانیتورینگ در شبکه مرتفع خواهد شد.

 1. Solarwinds Orion NCM

Network Configuration Manager  یا NCM به مدیران شبکه این امکان را میدهد بدون اینکه به Device مورد نظر Telnet یا SSH بزنند بتواند مشکل دستگاه را مرتفع کنند. شما میتوانید این محصول را به تنهایی یا به همراه نرم افزار Orion NPM نصب و استفاده کنید. در صورتی که با Orion NPM نصب گردد در کنسول Orion NPM به نمایش در خواهد آمد. صرف نظر از موارد بالا برای یک مدیر شبکه اینکه بتواند بصورت یکپارچه Device های خود را Manage کند دلپذیرتر خواهد بود که توسط Orion NPM این امکان داده خواهد شد.

 1. Solarwinds Virtualization Manager

این محصول قبلا با نام Hyper9 Virtualization Manager شناخته میشد. مدیران شبکه با هزینه ای کم میتوانند از این محصول برای طرح ریزی هارد دیسک ها، مدیریت توسعه ماشین ها، مدیریت روی سرور ها استفاده کنند. گستره عملکرد این محصول در شبکه هایی با Scale کوچکتر و برزگتر امکان پذیر می یاشد به گونه ای که این محصول برای شبکه های High-end تا ۱۰۰۰۰ تا ماشین مجازی را پاسخگو میباشد.

 1. Solarwinds Log & Event Manager

این نرم افزار همانطور که از اسمش پیداست Log ها و Event ها را مدیریت میکند، به این شکل که مجموعه Log  ها و Event های جمع آوری شده را تحلیل می کند و گزارشاتی را به عنوان خروجی به کاربر ارائه میدهند. این تحلیل ها و گزارش که به کاربر کمک میکند تا از Attack شدن سرور ها، Device ها و سرویس های راه اندازی شده در شبکه جلوگیری به عمل آید. همچنین با استفاده از گزارش ها کاربر میتواند نیاز سازمان را برای آینده پیش بینی کند.

 1. Solarwinds NTA

یکی از رایج ترین کارهایی که با NTA (Network Traffic Analyzer )   میتوان انجام داد کنترل پهنای باند کاربران میباشد. این ماژول در کنار Solarwinds Orion NPM نصب می گردد. این ماژول بر اساس Source port، Destination port، Source IP، Destination IP، نوع پروتکل، Logical port های ورودی و بیت TOS اقدام به آنالیز میکند.

 1. Solarwinds User Device Tracker

User Device Tracker یا به اختصار به مدیران شبکه این امکان را میدهد که بتوانند اطلاعات کلی راجع به یک کاربر اینکه از چه Username ای، چه پورتی، از چه پروتکلی و از چهVLan استفاده میکند را بدست آورد. همچنین میتوانند یک Alarm برای یک سیستم تعریف کنند مبنی براینکه چه زمانی روشن و یا چه زمانی خاموش میشود.

 1. Solarwinds Storage manager

یکی از چالش هایی که مدیران شبکه با آن روبه رو میشوند پر شدن فضای ذخیره سازی میباشد.نرم افزار Solarwinds Storage manager این امکان را به شما میدهد تا نظارت دقیق روی هارد های فیزیکی و مجازی خود داشته باشید. شما میتوانید با Monitor کردن Storage های خود در سطح شبکه چالش های پیش رو اعم از خرابی هارد دیسک ها و پر شدن ظرفیت آنها از میان بردارید.

 

ویژگی های لایسنس مانیتورینگ SolarWinds

– هنگام مشاهده هرگونه اختلال در انواع تجهیزات حتی شرایط محیطی اعلام هشدار می کند.
– میزان پهنای باند مورد نیاز در آینده را بر اساس میزان استفاده فعلی تخمین می زند.
– پشتیبانی گسترده همه جانبه از همه ی تولید کنندگان مختلف تجهیزات شبکه

– تجهیزات شبکه ای موجود در شبکه به صورت خودکار شناسایی می شود.
– کنترل میزان پهنای باند مصرفی توسط هر پورت در یک سوییچ
– قابلیت کنترل پهنای باند استفاده شده توسط کاربران
– در شبکه های بزرگ بار پردازشی را متحمل می شود
– کنترل سطوح دسترسی و مدیریت کاربران
– از انواع نودهای شبکه پشتیبانی می کند
– طرح های رصد شبکه زمانبندی شده
– از پهنای باند بهینه استفاده می کند
– دارای کنسول مدیریتی تحت وب
– نصب و راه اندازی ساده
– اینتر فیس بسیار ساده
– تنوع گزارش

مزایای استفاده از لایسنس Solarwinds

استفاده از لایسنس رسمی این شرکت نه‌تنها موجب می‌شود شما امکان استفاده از تمام بخش‌های این نرم‌افزار خریداری شده را داشته باشید، بلکه امنیت نرم‌افزار Solarwinds را بالاتر برده و امکان دریافت به‌روزرسانی‌ها را نیز برای شما فراهم می‌کند.

استفاده از نسخه غیرقانونی این نرم‌افزار تنها به شبکه شما آسیب‌زده و داده‌های غیرواقعی را در اختیار مدیر یا کاربران شبکه قرار می‌دهد.

علاوه بر این دریافت به‌روزرسانی‌ها با نسخه غیررسمی وجود ندارد و تنها این نرم‌افزار به یک نقطه‌ضعف در شبکه شما تبدیل می‌شود چراکه امنیت لازم را ندارد و پچ‌های امنیتی را دریافت نمی‌کند. نسخه رایگان این نرم‌افزار نیز موجود است و برای چند روز می‌توانید از آن استفاده کنید و قسمت‌های مختلف نرم‌افزار را مورد بررسی قرار دهید.

این نسخه کامل بوده و تنها برای مدت کوتاهی در دسترس است تا کاربران و مدیریان بتوانند از قابلیت‌های این نرم‌افزار آگاه شوند و تناسب آن را با شبکه خود مورد بررسی قرار دهند

قیمت لایسنس سولارویندز Solarwinds

جهت اطلاع از قیمت لایسنس نرم افزار سولارویندز میتوانید با مشاوران ما در این مورد مشورت کنید و لایسنس مورد نظر را تهیه کنید.

ادمین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *