بیان تفاوت سخت افزار و نرم افزار و میان افزار

این مطلب جزو پرمخاطب ترین و جذاب ترین مطالب می باشد، اما با خواندن و تحقیق بیشتر به مواردی نایاب دست پیدا میکنیم که برایمان جذاب تر میشود. تفاوت بین سخت افزار یا Hardware ، نرم افزار یا Software و میان افزار یا Middleware در چیست ؟ بصورت کلی هر قطعه ای از کامپیوتر شما  که شکننده باشد به عنوان سخت افزار ، هر چیزی که فقط بهش بتونید فحش و ناسزا بگید نرم افزار و هر چیزی که ندونید میشه بهش لگد زدن یا فقط فحش داد را میان افزار می گویند. خارج از شوخی این مفاهیم در عین سادگی نکاتی را با خودش در پی دارد.

شاید بهترین و در عین حال سخت‌ترین گرایش در رشته کامپیوتر، گرایش نرم افزار باشد.

تفاوت بسیار اساسی میان نرم افزار و سخت افزار که احتمالاً حتی یک کودک نیز می‌تواند آن را برشمارد، قابل لمس بودن سخت افزار است. همچنین می‌توان آن را جزء فیزیکی و واقعی دستگاه به شمار آورد. بر خلاف آن، نرم افزار صرفاً از بیت و بایت تشکیل شده است و به طور کامل غیر قابل لمس می‌باشد. همچنین می‌توان آن را جزء دیجیتال یک دستگاه به حساب آورد. با وجود آنکه تفاوت اولیه میان این دو برای بسیاری از ما کاملاً روشن است، اما جنبه‌های بیشتری از آنها وجود دارد که بایستی به هنگام خواندن تفاوتهای میان‌شان در نظر داشته باشیم.

 

سخت افزار چیست؟

سخت افزار شیء یا موجودیتی فیزیکی و با قابلیت لمس می‌باشد. با این وجود، یک سخت افزار بدون وجود یک نرم افزار مناسب خود بی فایده و بلا استفاده است. عکس آن نیز صدق می‌کند، بدین معنی که یک نرم افزار بدون وجود سخت افزار مناسب عملاً بکار نمی‌آید. به عنوان مثال، یک دستگاه مایکرو ویو، نرم افزار اندروید را تشخیص نخواهد داد به این دلیل که اندروید لزوماً برای یک تلفن همراه طراحی شده است.

نرم افزار چیست؟

در اصل یک نرم افزار را می‌توان برخی اطلاعات یا داده‌هایی تعریف کرد که توسط یک ماشین جهت انجام وظائف اولیه مورد نیاز خود به منظور برخورداری از عملکرد صحیح، مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، نرم افزارهای پیچیده بیشتری وجود داشته که جدای از کمک صرف به دستگاه جهت انجام عملکرد خود، به اجرای وظیفه‌ای متفاوت، با هدف کاهش تلاش انسانی و افزایش کارایی کمک می‌کنند.

مثالهایی از سخت افزار و نرم افزار

اکنون بایستی در خصوص این دو مفهوم توضیح بسیار شفافی ارائه دهیم. سعی کنید نمونه‌هایی از سخت افزار و نرم افزار را به خاطر آورید. برای این کار همچنین می‌توانید به مثالهایی که در زیر آورده شده است، مراجعه نمایید.

سخت افزار

* دکمه‌ها و دسته‌ها

* چراغ‌های ال‌ای‌دی (LED)

* سیم‌های خارجی

* پورتهای اتصال

* محفظه و بدنه

* صفحات مدار داخلی

* واحدهای پردازش

* سیم کشی داخلی

* حافظه داخلی و ادوات ذخیره سازی

نرم افزار

* سیستم‌های عامل (ویندوز، اُ اس ایکس (OSX)، لینوکس (Linux)، اندروید، آی‌ اٌ اس (iOS)، و غیره)

* سفت افزار

* نرم افزار پردازش داده و ورد (word) (مایکروسافت آفیس (Microsoft Office))

* نرم افزار پردازش تصویر (ادوب فتوشاپ (Adobe Photoshop)، ایلوستریتور (Illustrator) و غیره)

* مرورگرهای اینترنت (اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer)، گوگل کروم (Google Chrome)، موزیلا فایرفاکس (Mozilla Firefox))

* ویروسها و بدافزارها

در مجموع می‌توان گفت که نرم افزار یک برنامه یا سیستم عامل بر روی دستگاه است و سخت افزار خود دستگاه می‌باشد.

تیم تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *